Monday , 17 December 2018 / دوشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۷

استاندار: کارخانه لاستیک زمینه جذب ۸۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه را به سیستان و بلوچستان فراهم کرد.

استاندار: کارخانه لاستیک زمینه جذب ۸۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه را به سیستان و بلوچستان فراهم کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: عمده نگرانی در طرح بزرگ کارخانه لاستیک رامشار انتخاب شرکا و تامین اعتبار بود که این نگرانی ها امروز با امضای قراردادی برطرف و زمینه برای تامین هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار که ۱۶۵ میلیون دلار آن ارزی است فراهم شد.

علی اوسط هاشمی اظهار داشت: کارخانه لاستیک زابل یکی از تعهدات سفر رئیس جمهوری در سال ۹۳ به استان بود که به دلیل شرایط سخت تحریم و طولانی شدن مناقصه و ارایه قیمت های بالا اجرای آن به تاخیر افتاد.

کلنگ ساخت این کارخانه سال گذشته به زمین زده شد و هم اینک دارای ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی است.

این طرح بزرگ با مشارکت ۲ سازمان توسعه نگر «شستا و ایدرو» که در صنایع مختلف و معادن ممتاز نقش دارند به همراه یک شرکت چینی اجرا و راه اندای خواهد شد.

حضور این شرکت چینی همانند ۲ سازمان یادشده در استان می تواند برای آینده منطقه موثر باشد زیرا این اغاز نقش آفرینی است.

شرکت ایدرو قبل از انقلاب تنها کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر را ایجاد کرده بود و این دومین طرح بزرگ است که می توانیم از ظرفیت آنها برای نقش آفرینی بهتر در مناطق کمتر توسعه یافته استفاده کنیم.

کارخانه لاستیک زابل (رامشار) مقرر شده است در مدت سه سال در تمام بخش های ساختمان، اجرایی، نصب تجهیزات و فناوری ها و غیره ساخته شود.

پس از بهره برداری از این طرح عظیم در شمال استان علاوه بر اشتغال هزار و ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم، زمینه اشتغال همین تعداد به صورت غیر مستقیم نیز فراهم خواهد شد.

اراده بر این است که ۵۰ درصد لاستیک تولیدی این کارخانه برای وسایل نقلیه سبک و سنگین با توجه به نیاز کشور وارد بازار داخل و ۵۰ درصد دیگر آن به کشورهای همسایه صادر شود.

هاشمی با اشاره به نتایج سفر دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری و چیت چیان وزیر نیرو در هفته اخیر به استان گفت: اگر به ارکان توسعه از نظر زیر ساخت بپردازیم آب و برق حرف اول را می زنند به گونه ای که این دو عنصر علاوه بر نقش در اشتغال موجبات ارتقای رفاه زندگی را به دنبال دارند.

سیستان و بلوچستان در این دو بخش با وجود همه زحماتی که بعد از انقلاب صورت گرفته ولی با کاستی های جدی روبه رو است.

استاندار ادامه داد: سیستان و بلوچستان با مشکلان جدی در تامین آب نظیر سه هزار و ۸۰۰ روستا فاقد سامانه آبرسانی، تغییر جدی در اقلیم که آن نیز سخت است و گرم شدن حدود دو درجه ای دما و تبخیر بالا روبه رو است که این عوامل صیانت از پایداری جمعیت و اشتغال موجود و جلوگیری از جابجایی و حاشیه نشینی را با مشکل روبه رو می کند.

جهت گیری این سفر علاوه بر ارایه خدمات اورژانسی و فوری که بتواند افت ولتاژ را مدیریت و منابع آب را تغذیه کند یک نگاه میان مدت به نیازها را نیز بدنبال داشته است.

این نگاه میان مدت دنباله دار خواهد بود زیرا طرح های بزرگ در درون آن مثل ایجاد سدها وجود دارد که تخصیص ۱۸ هزار میلیارد ریال (هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان) اعتبار با تاکید بر نقد کردن آن و آغاز عملیات اجرایی آنها اتفاقی کم در نظام بودجه ای است که نشان از عزم و اراده راسخ دولت برای توسعه این استان و توجه به حقوق این مردم است که سرلوحه نگاه دولتمردان قرار گرفته است.

با همه ارزش و توجه دولت به این استان، اما قانع به این میزان اعتبار نمی شویم و می گوییم باز پیشنهاداتی نظیر استحصال آب و فاضلاب و غیره به ویژه توسعه برق داریم که برای توسعه شبکه برق استان افزون بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

در نشست معاون رئیس جمهوری و وزیر نیرو ۵۰ مگاوات انرژی تجدیر پذیر بادی، ۱۰ مگاوات انرژی خورشیدی و افزوده شدن ۵۰۰ مگاوات نیز از محل منابع دولتی تصویب شد. 

همچنین مقرر شد ۲۰۰ مگاوات برق به روش ژنراتور در انتهای خطوط مسیرهای طولانی در ۲۵ نقطه که با افت ولتاژ رو به رو هستند به کار گیریم تا بتوانیم برق پایدار در شبکه ارائه کنند.

print
Secured By miniOrange