Sunday , 21 October 2018 / یکشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۷

حیات جانوری شهری

تداوم حیات در گرو حفاظت از تنوع‌زیستی است و احترام به طبیعت، احترام به زندگیست و احترام به زندگی، احترام به خالق هستی آفرین است. گونه زنده‌ای که امروز ناپدید می‌شود فردا دیگر سر برنخواهد داشت، پس هر شهروند میبایست نسبت به حفاظت و نگه‌داری از این موجودات با ارزش در محیط‌های شهری نیز کوشا باشد. ازین‌رو آموزه‌هایی چند، جهت حمایت از تنوع‌زیستی شهری به شرح زیر بیان می‌گردد:

برخی راهکارهای مبارزه با آفات

آفات به گروهی از موجودات گفته می‌شود که در منطقه‌ای خاص منجر به بروز مشکلات جدی برای جامعه انسانی می‌شوند. ازین‌رو شناسایی برخی آفات در محیط‌های شهری برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری و توجه به راه‌هایی برای کاهش خطر ورود تصادفی و یا تعمدی آن‌ها به این محیط‌ها امری حساس و ضروری است. برای مثال ورود برخی گونه‌های غیر‌بومی از سایر نقاط ایران و یا جهان بر اثر حمل و نقل بدون شناخت و اگاهی نسبت به عملکرد آن موجود در محیط جدید، رهاسازی برخی از جانوران خانگی در محیط‌های نامناسب شهری مانند رها کردن ماهی‌های قرمز در هر یک از استخرها و دریاچه‌های شهری، کاشت نهال برخی از گیاهان در فضاهای نامساعد و یا استفاده بدون مطالعه از برخی گونه‌ها برای مبارزه بیولوژیک با سایر آفات که در برخی موارد خود به آفتی جدید تبدیل شده اند، از جمله موارد عملکرد ناصحیح در رابطه با حیات بیولوژیک شهری محسوب می‌شوند. تحقیق و توجه بیشتر در مورد گونه‌های غیر‌بومی، حمایت و استفاده بیشتر از گیاهان بومی منطقه برای کاشت در باغچه‌ها و حیاط‌های کوچک خانه‌های شهری بجای گونه‌های غیر‌بومی و ناشناخته و تحقیق در زمینه مبارزه بیولوژیک با آفات گیاهی را، می‌توان به‌عنوان برخی از راه‌کارهای مهم در زمینه مبارزه با آفت‌ها در محیط شهری برشمرد.


کمک به حل معضل گرمایش جهان

افزایش گرمایش زمین، عامل مهمی در تغییر زیستگاه‌های طبیعی کره‌ی زمین محسوب می‌شود که عملکرد انسان در پیدایش این معضل عامل بسیار مهمی است. استفاده از سوخت‌های فسیلی (نفت، ذغال سنگ و گاز طبیعی) بویژه در خودرو‌های شهری، گرمایش منازل، ادارات، کارخانجات و … از جمله عوامل اصلی در افزایش گازهای گلخانه‌ای نظیر دی‌اکسید کربن، متان، ازون و غیره و به تبع آن افزایش گرمای جهانی است که عواقبی همچون آب شدن یخچال‌های قطبی، حواث طبیعی غیر مترقبه، تخریب زیستگاه‌ها، کاهش تنوع زیستی، انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی و غیره را در پی دارد. لذا کاهش استفاده از این سوخت‌ها به تدریج منجر به کاهش اثرات منفی بر گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی شده و از تخریب زیستگاه‌ گونه‌های جانوری و گیاهی جلوگیری می‌نماید و بدین وسیله نرخ انقراض و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری را کاهش می‌دهد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت با بهبود وضعیت زیستگاه‌های طبیعی اطراف شهرها، تنوع زیستی داخل شهرها افزایش یافته و محیط شهری نیز از این تنوع بی‌بهره نماند. از جمله فعالیت‌هایی که در کاهش مصرف این سوخت‌ها مؤثرند، می‌توان به کاهش استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی، استفاده از سیستم‌های الکترونیکی جهت پرداخت قبوض، انجام فعالیت‌های بانکی، هوشمند نمودن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در منازل و ادارات، تنظیم سفرهای دورن شهری در ساعات کم تراکم ترافیک، کاهش مصرف‌گرایی و غیره اشاره نمود.


زیستگاهی برای حیات وحش درست کنیم

در حیاط خانه یا آپارتمان یا حتی در مدرسه، می‌توانیم زیستگاهی برای جانوران درست کنیم، برای مثال لانه‌هایی را با وسایل اضافی موجود در خانه ساخته و در بالکن نصب کنیم و یا در گلدان‌های موجود در بالکن، گل‌هایی جاذب برای پروانه‌ها و یا پرندگان بکاریم. همچنین در فصول سرد سال که جانوران موجود در محیط شهری با مشکل کمبود مواد غذایی و یا منابع رو برو هستند شرایطی را جهت تغذیه و کمک‌رسانی به این موجودات فراهم آوریم. برای ایجاد زیستگاه‌های زمستانی برای برخی پرنده‌های کوچک شهری می‌توانید به فایل طرز ساخت لانه مراجعه کنید.

Secured By miniOrange