Friday , 21 September 2018 / جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

منظر و فضای سبز شهری

سبزی بکارید و تازه بخورید

ما برای ادامه زندگی به گیاهان نیاز داریم. اما از نظر روانی برای بسیاری از ما، زندگی در کنار گیاهان یک نیاز است. گیاهان ما را به طبیعت پیوند می‌دهند، به ما یادآوری می‌کنند که بخشی از رشته در هم تنیده و پیچیده زندگی هستیم. با پرورش گل و گیاه در خانه‌های مان در تنوع‌زیستی سیاره‌مان سهیم می‌شویم، صرف‌نظر از این که این سهم چقدر باشد. از گیاه خانگی اتاق پذیرایی گرفته تا گلدان جلوی پنجره آشپزخانه که پر از گل و گیاه است. گیاهان حتی در کوچکترین خانه‌ها و در بیشتر مراکز شهری می‌توانند در سالم‌سازی محیط‌زیست نقش ارزنده‌ای داشته باشند. اما این تنها محیط‌زیست نیست که از تلاش‌های ما بهره‌مند می‌شوند. تصور کنید چقدر خشنود می‌شوید وقتی به دوستانتان سبزی خوردنی را که خودتان پرورش داده‌اید تعارف می‌کنید و به این فکر می‌کنید که وقتی غذایی که می‌خورید که به مواد شیمیایی آغشته نشده است چقدر خوشحال‌تر می‌شوید. مزایای بهره‌مندی از هوای تازه و ورزش را نیز به این اضافه کنید. ساختن باغچه و پرورش گیاه به خودی خود به زندگی به طور شگفت‌انگیزی نشاط می‌بخشد. طبیعت باوقار است و وقتی دیگر بخش‌های زندگی ما شتاب غیرطبیعی می‌گیرند، سرعت ما را تنظیم می‌کند. طبیعت خلاقیت را به زندگی می‌آورد، به بخش‌هایی از ذهن‌مان دست می‌یابیم که احتمالا از دوران کودکی به بعد از آنها استفاده نکرده‌ایم. برای بچه‌ها، چیزی هیجان‌انگیزتر از دیدن یک دانه‌ کوچک که به گل آفتابگردان تبدیل می‌شود، وجود ندارد و سرانجام باغچه پناهگاهی است که شما را از فشارهای زندگی ماشینی در امان می‌دارد. با استفاده از مواد طبیعی، آب و به کمک وزش باد، می‌توانید فضایی احساسی، دور از تلفن و تلویزیون بیافرینید. فضایی که شما را دوباره با افکار و احساساتی که مدت‌های طولانی است در زندگی روزمره به فراموشی سپرده شده‌اند، آشتی می‌دهد. کارکردن با خاک خارج از خانه مایه‌ی نشاط انسان است. وقتی باغبانی می‌کنید انتخاب‌های سبز غذایی شما بیشتر خواهد شد و هیچ چیز بهتر از این نیست که خودتان به پرورش گیاه خوراکی بپردازید. جهت آشنایی بیشتر با گیاهان خوراکی که میتوان آن ها را در منزل پرورش داد به ادامه مطلبمراجعه نمایید.معرفی شیوه‌های نوین در افزایش سرانه فضای سبز شهری

امروزه به علت کمبود فضای مناسب برای تعبیه فضای سبز در محیط‌های شهری، کارشناسان و متخصصین فضای سبز محیط‌های جدیدی را جهت کاشت پوشش گیاهی وایجاد نواحی سبز در شهرها پیشنهاد نموده‌اند که در کشورهای متعددی مورد آزمایش و استفاده قرار گرفته‌اند. از جمله این اقدامات می‌توان به ایجاد بام‌های سبز تعیبه شده بر فراز برج‌های مسکونی و یا ساختمان اداره‌ها، دیوارهای سبز و نواحی سبز اشاره نمود. از جمله مزایای اقتصادی ایجاد بام‌ها و دیوارهای سبز، می توان به ذخیره انرژی گرمایشی و سرمایشی در فصول زمستان و تابستان و در نتیجه کاهش هزینه‌های مصرف انرژی نیز اشاره نمود. بر این اساس شهروندانی که به حفظ فضای سبز در محیط‌های شهری علاقه‌مند هستند، می‌توانند در مراحل اولیه ساخت بنا تدابیری را جهت ایجاد بام‌ها و دیوارهای سبز در ساختمان خود در نظر بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه استقرار این فضاها در ساختمان به بخش نحوه استقرار بام های سبز و دیوارهای سبز مراجعه شود.

بام‌های سبز


دیوار‌های سبز


فضاهای سبز شهری و تاثیر آن بر کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن

انسان با توسعه ملی و پیشرفت خود، نظام محیط‌زیست را برهم زده و تأثیرات نامطلوبی بر جای گذاشته‌است. یکی از بارزترین این تغییرات فرسایش خاک است. منظور از فرسایش خاک، شسته شدن یا از دست رفتن خاک‌های رویی(۳۰-۲۵ سانتی‌متر خاک سطحی) توسط آب و باد است. وقتی خاک‌های خشک و عاری از پوشش گیاهی در معرض باد قرار می‌گیرند، لایه خاک سطحی به صورت گرد و غبار در جایی نامناسب می‌نشیند. فرسایش بادی بیشتر در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان صورت می‌گیرد و عامل عمده تخریب خاک‌هاست. یکی از مناسب‌ترین راه‌های پیشنهادی جهت رفع این مشکل، کاشت درختچه‌های کوتاه و پرشاخ و برگ با سازگاری فراوان با شرایط اقلیمی منطقه است.
فرسایش آبی نیز از معمول‌ترین عوامل فرسایش خاک است. اگر قطره‌های باران بر سطح خاک عاری از پوشش گیاهی برخورد کنند، با مقداری از خاک سطح مخلوط شده و به صورت آب جاری، باعث شسته شدن و جابجایی خاک می‌‌کردند. برخی از درختان خزان‌کننده به خوبی می‌توانند از فرایند فرسایش آبی جلوگیری نمایند و بهترین گیاهان برای کنترل این نوع فرسایش،گیاهان با ریشه‌های کم عمق، اما گسترده در خاک می‌باشند. بنابراین در توسعه فضاهای سبز شهری می‌بایست تا حدود زیادی به نقش گیاهان در تثبیت خاک و کنترل فرسایش و انتخاب پوشش گیاهی مناسب برای هر منطقه توجه نمود. در فایل الحاق شده فهرستی از گیاهان قابل استفاده جهت تثبیت خاک و کاهش اثر فرسایشی در محیط‌های شهری که شهروندان می‌توانند در ایجاد فضای سبز محیط اطراف خود از آن استفاده نمایند گردآوری شده است.


توسعه فضای سبز و بهبود کیفیت آب

وقتی سرزمینی تبدیل به شهر می‌شود و جمعیت در حوزه‌های کوچک تمرکز می‌یابد امکان بالقوه برای آلودگی آب افزایش می‌یابد. آلودگی آب به دو گونه است: آلودگی با منشاء موضعی (نقطه‌ای) که شامل کارخانه‌ها و شبکه فاضلاب آن ها می‌شود و آلودگی با منشاء غیرموضعی (غیر نقطه‌ای) که از نقطه معینی سرچشمه نمی‌گیرد بلکه بیشتر از خیابان‌ها و پارکینگ‌ها و سایر مناطق شهر گرد هم می‌آیند. برای رفع این آلودگی‌ها به طور سنتی از تصفیه خانه‌ها با حوضچه‌های رسوب و مخازن آب و بسترهای صاف کننده استفاده‌ می‌شود ولی روش بسیار گران و پرهزینه‌ای است و نیاز به نگهداری دارد و ممکن است نتواند به اندازه کافی کیفیت آب و سیستم‌های بوم شناختی وابسته به آب را حفظ کنند. بنابراین جایگزین سبز در شهرها برای تصفیه خانه‌ها، نوعی تالاب مصنوعی برای تصفیه آب‌هاست. که در این تالاب گیاهان آب را صاف، مواد غذایی را جذب و بسیاری از ترکیبات شیمیایی مضر را به عناصر بی‌خطر تبدیل می‌کنند و از بسیاری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از رطوبت زیاد در داخل شهرها جلوگیری می‌کنند.
تالاب‌های مصنوعی سیستم‌های زنده‌ای هستند که اگر گیاهان آن بمیرند سیستم کار نخواهد کرد و امتیاز برتر آن از جنبه زیبایی‌شناختی آنها و ایجاد زیست‌بوم برای حیات شهری است.


کاهش آلودگی هوای داخل منزل به کمک گیاهان آپارتمانی

ضرورت توجه به افزایش فضای سبز علاوه بر انواع محیط های شهری، در فضاهای داخل آپارتمان ها نیز احساس می¬شود و توجه به این امر که افزایش سطوح سبز حتی در درون ساختمان ها میتواند موجب کاهش برخی آلاینده ها و تلطیف هوای آلوده شهری گردد. ازین رو پیشنهاد میگردد اگر در آپارتمان تان گل و گیاه ندارید یا علاقه ای به نگه داری از آن ها ندارید، با خواندن این مطلب تهیه گل و گیاه را در اولویت خریدهایتان قرار دهید، زیرا برخی از گیاهان علاوه بر زیبایی، هوای خانه شما را نیز تمیز و تصفیه می کنند. پروژه هایی همچون نصب کفپوش یا نقاشی دیوارهای خانه علاوه بر موارد موجود آلوده کننده در بیرون خانه ها، منجر به انتشار مواد شیمیایی مضر و افزایش آلودگی هوا در درون خانه ها نیز می‌شوند. خوشبختانه، برخی از گیاهان آپارتمانی در پاکیزه کردن هوای خانه نقش مؤثری دارند. برای نتیجه بهتر، خوب است با توجه به فضای خانه و توان نگهداری، از چندین گلدان مختلف استفاده کنید. یا دست کم دو گلدان را داخل خانه داشته باشید.
در این مطلب ۱۰ گیاه آپارتمانی را انتخاب کرده ایم که نقش پررنگی در پاکیزگی و تصفیه هوای داخل آپارتمان ها دارند.


طراحی بالکن، راهی برای افزایش زیبای منظر شهرها

اهمیت توجه به زیبایی منظر در میان ساختمان‌های بلند و یکنواخت شهرهای امروزی، هم از حیث در نظر گرفتن روحیه ساکنین و شهروندان و هم از حیث طراحی محیط شهری و لزوم افزایش فضای سبز، امری مهم و ضروری است. شهروندان نیز می‌توانند در بهبود طراحی مناظر شهری و همچنین افزودن فضای سبز به محیط شهری ایفای نقش نمایند. این کار حتی با افزودن گیاهان مناسب در طراحی بالکن خانه ها نیز امکان‌پذیر است. از این رو می‌توان روح و طراوت به فضای سنگی و یکنواخت شهرها افزود. در ادامه به برخی از نکات در خصوص طراحی باکلن ها اشاره می‌گردد.

Secured By miniOrange